Licensed to Whitworth University   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/3/2018 02:30 PM
                      George Fox at Whitworth - 11/2/2018                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:59.61    4:11.61   11  
     1) Galbraith, Hannah JR            2) Siegler, Jamie SO              
     3) Vetter, Eve FR                  4) Boles, Emma JR                 
  2 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    4:23.90    4  
     1) Dressel, Elizabeth JR           2) Defiesta, Jessica FR           
     3) Washburn, Megan JR              4) Lyon, Cameron SO               
  3 George Fox University  'A'                             NT    4:26.37    2  
     1) Zuckerman, Joanna SO            2) Wood, Gabby FR                 
     3) Gibson, Olivia M FR             4) Brookes, Kaitlyn A FR          
  4 George Fox University  'B'                             NT    4:58.86  
     1) Williams, Abby FR               2) Christensen, Bethany C SR      
     3) Machutta, Kenzie N FR           4) Wheland, Sarah FR              
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:23.81    3:33.98   11  
     1) Rossmiller, Byron JR            2) Lempert, Owen JR               
     3) Schumann, Eben SR               4) McClone, Finn FR               
  2 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    3:48.12    4  
     1) Clark, Brandon A SO             2) Vick, Carson FR                
     3) Todd, Logan FR                  4) Gonzalez, George SR            
  3 Whitworth University Swim Team  'C'                    NT   x3:48.86  
     1) Langdon, Camren FR              2) Henderson, Alexander FR        
     3) Todd, Tristan JR                4) Davies, Jake SO                
  4 George Fox University  'A'                             NT    3:55.26    2  
     1) Burlingame, Noah W FR           2) Johnson, Zach H JR             
     3) Dean, Caleb T JR                4) Villacrusis, Christian FR      
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Marissa           JR Whitworth                 NT   11:17.97    9  
  2 Kulikowski, Allison       SO Whitworth                 NT   11:41.19    4  
  3 Weber, Chloe              FR George Fox                NT   12:10.25    3  
  4 Fetty, Isabel             FR Whitworth                 NT   12:13.78    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spangler, Caden           FR Whitworth                 NT   10:32.16    9  
  2 Butler, Jacob             JR Whitworth                 NT   10:41.56    4  
  3 Coats, Cannon D           SO Whitworth                 NT   11:15.75    3  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyon, Cameron             SO Whitworth                 NT    2:01.78    9  
  2 Vagt, Molly               SO Whitworth                 NT    2:02.53    4  
  3 Ferguson, Grace E         SR George Fox                NT    2:10.19    3  
  4 Angerame, Maddy           FR George Fox           2:14.58    2:11.85    2  
  5 Morillo, Zoe              FR Whitworth                 NT    2:16.06    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClone, Finn             FR Whitworth                 NT    1:45.75    9  
  2 Grady, Ryan               SO Whitworth                 NT    1:45.90    4  
  3 McKenzie, Hunter          FR Whitworth                 NT    1:55.16    3  
  4 Johnson, Zach H           JR George Fox                NT    1:58.57    2  
  5 Chambers, Seth D          SO George Fox                NT    2:04.52    1  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        SO George Fox             24.80      24.90    9  
  2 Hackney, Isabella         FR Whitworth                 NT      26.05    4  
  3 Dressel, Elizabeth        JR Whitworth                 NT      27.20    3  
  4 Cox, Olivia               JR Whitworth                 NT      27.71    2  
  5 Wheland, Sarah            FR George Fox                NT      30.29  
  6 Christensen, Bethany C    SR George Fox             31.74      31.32  
  7 Williams, Abby            FR George Fox             30.25     x31.33    1  
 -- Brookes, Kaitlyn A        FR George Fox             27.47         DQ  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lempert, Owen             JR Whitworth                 NT      21.71    9  
  2 Gonzalez, George          SR Whitworth              23.00      22.78    4  
  3 Villacrusis, Christian    FR George Fox             23.90      23.74    3  
  4 Vick, Carson              FR Whitworth                 NT      23.83    2  
  5 Burlingame, Noah W        FR George Fox             24.20      24.68    1  
  6 Volner, Kyle              JR George Fox             25.38      26.15  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Emma               JR Whitworth                 NT    2:20.92    9  
  2 Defiesta, Jessica         FR Whitworth                 NT    2:23.01    4  
  3 Gibson, Olivia M          FR George Fox                NT    2:25.42  
  4 Zuckerman, Joanna         SO George Fox           2:25.36    2:25.70    3  
  5 Wood, Gabby               FR George Fox           2:25.12    2:28.66    2  
  6 Washburn, Megan           JR Whitworth                 NT    2:36.90    1  
  7 Machutta, Kenzie N        FR George Fox           2:38.67   x2:41.92  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Jake              SO Whitworth                 NT    2:01.24    9  
  2 Rossmiller, Byron         JR Whitworth                 NT    2:03.53    4  
  3 Langdon, Camren           FR Whitworth                 NT    2:07.74    3  
  4 Dean, Caleb T             JR George Fox           2:05.70    2:10.58    2  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagt, Molly               SO Whitworth                 NT    2:18.93    9  
  2 Vetter, Eve               FR Whitworth                 NT    2:19.32    4  
  3 Morillo, Zoe              FR Whitworth                 NT    2:24.15    3  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Logan               FR Whitworth                 NT    1:56.71    9  
  2 Grady, Ryan               SO Whitworth                 NT    2:04.23    4  
  3 Coats, Cannon D           SO Whitworth                 NT    2:27.27    3  
  4 Delfin, Justin            JR George Fox                NT    2:41.38    2  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        SO George Fox                NT      55.95    9  
  2 Hackney, Isabella         FR Whitworth                 NT      56.51    4  
  3 Siegler, Jamie            SO Whitworth                 NT      56.90    3  
  4 Angerame, Maddy           FR George Fox           1:02.74    1:00.82    2  
  5 Kulikowski, Allison       SO Whitworth                 NT    1:01.79    1  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Tristan             JR Whitworth                 NT      51.30    9  
  2 Butler, Jacob             JR Whitworth                 NT      52.43    4  
  3 Todd, Logan               FR Whitworth                 NT      53.97    3  
  4 Johnson, Zach H           JR George Fox             52.75      54.24    2  
  5 Burlingame, Noah W        FR George Fox             53.94      55.01    1  
  6 Volner, Kyle              JR George Fox                NT      59.80  
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galbraith, Hannah         JR Whitworth                 NT    2:17.09    9  
  2 Dressel, Elizabeth        JR Whitworth                 NT    2:19.00    4  
  3 Gibson, Olivia M          FR George Fox                NT    2:19.57    3  
  4 Washburn, Megan           JR Whitworth                 NT    2:29.04    2  
  5 Zuckerman, Joanna         SO George Fox                NT    2:30.73    1  
  6 Brookes, Kaitlyn A        FR George Fox                NT    2:35.52  
  7 Williams, Abby            FR George Fox                NT   x2:41.21  
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossmiller, Byron         JR Whitworth                 NT    1:56.34    9  
  2 Schumann, Eben            SR Whitworth                 NT    2:06.45    4  
  3 Clark, Brandon A          SO Whitworth                 NT    2:09.24    3  
  4 Dean, Caleb T             JR George Fox                NT    2:09.60    2  
  5 Chambers, Seth D          SO George Fox                NT    2:17.78    1  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyon, Cameron             SO Whitworth                 NT    5:29.15    9  
  2 Cox, Olivia               JR Whitworth                 NT    5:46.41    4  
  3 Ferguson, Grace E         SR George Fox                NT    5:52.40    3  
  4 Fetty, Isabel             FR Whitworth                 NT    6:02.21    2  
  5 Machutta, Kenzie N        FR George Fox                NT    6:21.08    1  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenzie, Hunter          FR Whitworth                 NT    5:18.04    9  
  2 Coats, Cannon D           SO Whitworth                 NT    5:32.46    4  
  3 Tursick, Jake             JR Whitworth                 NT    5:48.42    3  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegler, Jamie            SO Whitworth                 NT    2:31.44    9  
  2 Gibson, Marissa           JR Whitworth                 NT    2:39.33    4  
  3 Defiesta, Jessica         FR Whitworth                 NT    2:42.51    3  
  4 Wood, Gabby               FR George Fox                NT    2:45.58    2  
  5 Weber, Chloe              FR George Fox                NT    2:50.72    1  
  6 Christensen, Bethany C    SR George Fox                NT    3:07.61  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Alexander      FR Whitworth                 NT    2:13.93    9  
  2 Lee, Taylor               SR Whitworth                 NT    2:29.67    4  
  3 Spangler, Caden           FR Whitworth                 NT    2:31.81    3  
  4 Villacrusis, Christian    FR George Fox                NT    2:37.45    2  
  5 Delfin, Justin            JR George Fox                NT    3:00.29    1  
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:39.27    3:54.36   11  
     1) Vetter, Eve FR                  2) Hackney, Isabella FR           
     3) Boles, Emma JR                  4) Galbraith, Hannah JR           
  2 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    4:08.60    4  
     1) Vagt, Molly SO                  2) Kulikowski, Allison SO         
     3) Fetty, Isabel FR                4) Morillo, Zoe FR                
  3 George Fox University  'A'                        3:56.43    4:10.24    2  
     1) O'Grattan, Abby L FR            2) Angerame, Maddy FR             
     3) Weber, Chloe FR                 4) Ferguson, Grace E SR           
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:10.40    3:17.24   11  
     1) Lempert, Owen JR                2) Gonzalez, George SR            
     3) Schumann, Eben SR               4) McClone, Finn FR               
  2 Whitworth University Swim Team  'C'                    NT    3:25.78    4  
     1) Davies, Jake SO                 2) Henderson, Alexander FR        
     3) Langdon, Camren FR              4) Vick, Carson FR                
  3 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT   x3:36.94  
     1) Grady, Ryan SO                  2) Lee, Taylor SR                 
     3) Tursick, Jake JR                4) Butler, Jacob JR