Licensed to George Fox University Swim Team
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/2/2018 05:49 PM
               2018 Bruin Invitational - 12/1/2018 to 12/2/2018                
                            2018 Bruin Invitational                            
                                    Results                                    
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University Swimming  'A'               1:56.72    1:52.65   40  
     1) Pierson, Corinne FR             2) Wei, Min FR                    
     3) Lin, Kiley SR                   4) Harvill, Rachel SR             
       28.12    31.84    27.23    25.46                                    
  2 George Fox University  'A'                        1:57.11    1:57.35   34  
     1) Gibson, Olivia M FR             2) Wood, Gabby FR                 
     3) Monkhouse, Aspen M SO           4) Ferguson, Grace E SR           
       29.02    35.07    26.92    26.34                                    
  3 Willamette University Swimming  'B'               2:01.23    1:57.75   32  
     1) Kates, Niki JR                  2) Taggesell, Cameron SO          
     3) Johnson, Claire SO              4) Lee, Surya FR                  
       28.53    33.33    28.57    27.32                                    
  4 George Fox University  'B'                             NT    2:06.72   30  
     1) Angerame, Maddy FR              2) Zuckerman, Joanna SO           
     3) Machutta, Kenzie N FR           4) Weber, Chloe FR                
       31.52    33.89    34.01    27.30                                    
  5 Mills College Cyclones  'B'                            NT    2:57.85   28  
     1) Schottstaedt, Rachel FR         2) Wyatt, Taya FR                 
     3) Fakayode, Alex FR               4) Osornio, Andrea SO             
       35.93    55.15    51.10    35.67                                    
 -- Mills College Cyclones  'A'                            NT         DQ  
     1) Leishman, Morgan SR             2) Piedad, Aine JR                
     3) Soltz, Hannah JR                4) Lopez, Juli SR                 
       33.55    34.95    35.14    29.45                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University Swimming  'A'               1:44.70    1:42.29   40  
     1) Ludwig, Derek JR                2) Fujiwara, Mykah SR             
     3) Fang, Daniel SO                 4) Fritz, Ben SO                  
       26.08    28.57    25.10    22.54                                    
  2 George Fox University  'A'                             NT    1:43.22   34  
     1) Burlingame, Noah W FR           2) Villacrusis, Christian FR      
     3) Johnson, Zach H JR              4) Dean, Caleb T JR               
       26.06    30.28    24.83    22.05                                    
  3 Willamette University Swimming  'B'               1:55.04    1:53.11   32  
     1) Otani, Brendan SO               2) Leibman, Nick SR               
     3) Davis, Owen SR                  4) Segimoto, Evan SO              
       30.25    31.50    28.00    23.36                                    
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burdine, Anna             SR WU                   5:02.70    5:01.87   20  
      33.16   40.20   38.07   38.71   41.26   41.85   34.93   33.69
  2 Rasmussen, Jensine        JR WU                   5:20.12    5:15.93   17  
      33.93   39.74   37.30   38.93   47.42   46.79   36.71   35.11
  3 Machutta, Kenzie N        FR George Fox           5:34.42    5:34.42   16  
      35.11   41.51   42.44   41.57   48.15   50.32   38.00   37.32
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedman, Ben               JR WU                   4:23.36    4:14.73   20  
      27.03   31.22   33.99   33.91   35.39   35.74   29.54   27.91
  2 Hakeman, Colin            JR WU                   4:24.06    4:22.94   17  
      27.32   32.06   34.48   34.68   37.39   38.46   29.52   29.03
 
Event 21  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        SO George Fox             24.81      24.18   20  
  2 Gibson, Olivia M          FR George Fox             26.01      25.32   17  
  3 Harvill, Rachel           SR WU                     25.52      25.66   16  
  4 Brookes, Kaitlyn A        FR George Fox             27.34      26.94   15  
  5 Johnson, Claire           SO WU                     27.16      27.32   14  
  6 Weber, Chloe              FR George Fox             27.69      27.44   13  
  7 Lee, Surya                FR WU                     27.64      28.16   12  
  8 Jones, Anna               FR WU                     28.13      28.45   11  
B - Final
  9 McQuillan, Elaine         SO WU                     29.71      28.75    9  
 10 Williams, Abby            FR George Fox             30.25      29.20    7  
 11 Christensen, Bethany C    SR George Fox             30.61      30.49    6  
 12 Khoury, Maddie            FR WU                     30.61      30.77    5  
 13 Schottstaedt, Rachel      FR MILLS                  30.46      31.21    4  
 14 Costello, Mika            JR WU                     31.15      31.27    3  
 15 Rampalli, Riya            FR MILLS                  32.50      32.09    2  
 16 Piedad, Aine              JR MILLS                  32.14      32.14    1  
 
Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dean, Caleb T             JR George Fox             22.94      22.41   20  
  2 Segimoto, Evan            SO WU                     23.20      22.93   17  
  3 Hulti, Jacob              JR WU                     23.77      23.60   16  
  4 Villacrusis, Christian    FR George Fox             24.04      23.67   15  
  5 Wells, Greg               FR WU                     23.81      23.73   14  
  6 Adams, Keaton             FR WU                     23.51      23.81   13  
  7 Burlingame, Noah W        FR George Fox             24.42      24.01   12  
  8 Johnson, Zach H           JR George Fox             24.45      24.14   11  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wei, Min                  FR WU                   1:09.35    1:10.10   20  
      32.40   37.70                                                
  2 Zuckerman, Joanna         SO George Fox           1:13.54    1:13.50   17  
      34.50   39.00                                                
  3 Taggesell, Cameron        SO WU                   1:11.90    1:13.62   16  
      34.87   38.75                                                
  4 Monkhouse, Aspen M        SO George Fox           1:16.35    1:14.51   15  
      34.47   40.04                                                
  5 Wood, Gabby               FR George Fox           1:14.18    1:14.94   14  
      35.43   39.51                                                
  6 Soltz, Hannah             JR MILLS                1:16.03    1:15.73   13  
      35.22   40.51                                                
  7 O'Grattan, Abby L         FR George Fox           1:17.72    1:16.19   12  
      35.65   40.54                                                
  8 Shunn-Mitchell, Britt     SO WU                   1:18.47    1:19.58   11  
      36.11   43.47                                                
B - Final
  9 Piedad, Aine              JR MILLS                1:24.69    1:23.52    9  
      39.83   43.69                                                
 10 Christensen, Bethany C    SR George Fox           1:28.06    1:27.03    7  
      42.16   44.87                                                
 11 Lopez, Juli               SR MILLS                1:31.86    1:33.70    6  
      43.98   49.72                                                
 12 Wyatt, Taya               FR MILLS                2:03.14    1:57.59    5  
      57.40 1:00.19                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fujiwara, Mykah           SR WU                   1:03.15    1:02.46   20  
      29.77   32.69                                                
  2 Johnson, Zach H           JR George Fox           1:05.65    1:04.04   17  
      30.03   34.01                                                
  3 Leibman, Nick             SR WU                   1:08.11    1:07.75   16  
      31.66   36.09                                                
  4 Villacrusis, Christian    FR George Fox           1:09.23    1:08.40   15  
      32.30   36.10                                                
  5 Adams, Keaton             FR WU                   1:11.05    1:09.37   14  
      32.13   37.24                                                
  6 Davis, Owen               SR WU                   1:10.72    1:10.26   13  
      32.69   37.57                                                
  7 Delfin, Justin            JR George Fox           1:16.13    1:17.12   12  
      36.04   41.08                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kates, Niki               JR WU                   1:00.49    1:00.64   20  
      29.91   30.73                                                
  2 Lin, Kiley                SR WU                   1:00.75    1:00.97   17  
      29.97   31.00                                                
  3 Pierson, Corinne          FR WU                   1:01.92    1:01.59   16  
      29.62   31.97                                                
  4 Gibson, Olivia M          FR George Fox           1:03.10    1:01.61   15  
      30.08   31.53                                                
  5 Leishman, Morgan          SR MILLS                1:03.97    1:03.64   14  
      31.53   32.11                                                
  6 Angerame, Maddy           FR George Fox           1:07.41    1:06.42   13  
      32.28   34.14                                                
  7 Rasmussen, Jensine        JR WU                   1:07.54    1:07.42   12  
      32.54   34.88                                                
  8 Brookes, Kaitlyn A        FR George Fox           1:10.89    1:10.05   11  
      34.06   35.99                                                
B - Final
  9 Williams, Abby            FR George Fox           1:14.65    1:11.83    9  
      34.51   37.32                                                
 10 Schottstaedt, Rachel      FR MILLS                1:17.39    1:18.39    7  
      39.01   39.38                                                
 11 Krystad, Maggie           JR MILLS                1:22.25    1:21.39    6  
      39.88   41.51                                                
 12 Rampalli, Riya            FR MILLS                1:19.13    1:37.97    5  
      39.10   58.87                                                
 13 Osornio, Andrea           SO MILLS                1:36.95    1:38.91    4  
      48.06   50.85                                                
 14 Fakayode, Alex            FR MILLS                2:02.03    2:01.79    3  
      55.39 1:06.40                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dean, Caleb T             JR George Fox             54.58      53.11   20  
      25.85   27.26                                                
  2 Burlingame, Noah W        FR George Fox             58.32      56.18   17  
      27.48   28.70                                                
  3 Chambers, Seth D          SO George Fox           1:01.69    1:01.32   16  
      30.05   31.27                                                
  4 Otani, Brendan            SO WU                   1:04.49    1:05.44   15  
      31.70   33.74                                                
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Gabby               FR George Fox           2:06.60    2:03.66   20  
      29.16   31.72   32.69   30.09                                
  2 Harvill, Rachel           SR WU                   2:06.18    2:04.22   17  
      29.21   31.49   32.18   31.34                                
  3 Ferguson, Grace E         SR George Fox           2:06.83    2:05.64   16  
      29.67   32.08   32.40   31.49                                
  4 Weber, Chloe              FR George Fox           2:12.24    2:07.59   15  
      29.32   31.88   32.93   33.46                                
  5 Angerame, Maddy           FR George Fox           2:14.38    2:11.23   14  
      30.37   33.25   34.09   33.52                                
  6 McQuillan, Elaine         SO WU                   2:16.01    2:12.90   13  
      30.85   33.56   34.22   34.27                                
  7 Jones, Anna               FR WU                   2:12.45    2:14.40   12  
      30.76   34.05   35.22   34.37                                
  8 Lee, Surya                FR WU                   2:15.91    2:16.12   11  
      31.72   34.57   35.43   34.40                                
B - Final
  9 Soltz, Hannah             JR MILLS                2:23.83    2:22.11    9  
      33.17   37.01   36.66   35.27                                
 10 Khoury, Maddie            FR WU                   2:25.44    2:23.78    7  
      34.01   36.57   37.17   36.03                                
 11 Lopez, Juli               SR MILLS                2:29.33    2:28.05    6  
      34.38   37.21   38.24   38.22                                
 12 Hall, Daisy               FR George Fox           2:33.72    2:29.19    5  
      33.93   37.83   39.53   37.90                                
 13 Costello, Mika            JR WU                   2:31.34    2:32.07    4  
      34.13   38.28   39.80   39.86                                
 14 Krystad, Maggie           JR MILLS                2:37.83    2:34.62    3  
      36.67   39.14   40.35   38.46                                
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fritz, Ben                SO WU                   1:48.64    1:48.48   20  
      25.57   27.35   27.62   27.94                                
  2 Fang, Daniel              SO WU                   1:50.11    1:49.37   17  
      25.32   27.74   27.60   28.71                                
  3 Hougan, Alex              JR WU                   1:49.91    1:51.64   16  
      25.49   27.81   28.80   29.54                                
  4 Wells, Greg               FR WU                   1:52.46    1:52.36   15  
      25.53   28.26   29.42   29.15                                
  5 Hulti, Jacob              JR WU                   1:56.06    1:53.32   14  
      25.57   28.09   30.12   29.54                                
  6 Daugherty, Robbie         FR WU                   1:55.26    1:54.54   13  
      25.70   28.68   29.93   30.23                                
  7 Segimoto, Evan            SO WU                   1:56.14    1:57.54   12  
      27.02   29.44   30.91   30.17                                
  8 Chambers, Seth D          SO George Fox           2:03.38    2:00.92   11  
      27.14   29.71   32.05   32.02                                
 
Event 29  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Kiley                SR WU                   2:29.54    2:16.40   20  
      30.03   35.57   35.18   35.62                                
  2 Machutta, Kenzie N        FR George Fox           2:51.40    2:53.57   17  
      36.85   43.84   45.74   47.14                                
 
Event 30  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedman, Ben               JR WU                   1:59.25    1:56.90   20  
      27.62   29.44   29.45   30.39                                
  2 Ludwig, Derek             JR WU                   2:01.15    2:05.12   17  
      26.91   30.87   32.96   34.38                                
  3 Delfin, Justin            JR George Fox           2:34.78    2:37.42   16  
      30.51   37.82   44.82   44.27                                
 
Event 33  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George Fox University  'A'                        3:55.11    3:45.55   40  
     1) Monkhouse, Aspen M SO           2) Brookes, Kaitlyn A FR          
     3) Wood, Gabby FR                  4) Gibson, Olivia M FR            
       26.31    55.11    27.14    57.96    27.84    57.77    25.89    54.71
  2 Willamette University Swimming  'A'               3:54.40    3:48.74   34  
     1) Wei, Min FR                     2) Burdine, Anna SR               
     3) Lin, Kiley SR                   4) Harvill, Rachel SR             
       28.29                               26.01    55.55    26.45    56.01
  3 George Fox University  'B'                             NT    3:57.26   32  
     1) Angerame, Maddy FR              2) Weber, Chloe FR                
     3) Zuckerman, Joanna SO            4) Ferguson, Grace E SR           
       29.10  1:00.69    28.28    58.91    28.43  1:07.83    19.20    49.83
  4 Willamette University Swimming  'B'               4:09.37    4:05.05   30  
     1) Johnson, Claire SO              2) Jones, Anna FR                 
     3) Pierson, Corinne FR             4) Lee, Surya FR                  
       29.51  1:02.51    28.88  1:02.05    27.94    58.91    28.79  1:01.58
  5 Mills College Cyclones  'A'                       4:12.87    4:24.14   28  
     1) Leishman, Morgan SR             2) Piedad, Aine JR                
     3) Lopez, Juli SR                  4) Soltz, Hannah JR               
       28.49    58.88    34.60  1:23.64    20.68    56.32    30.39  1:05.30
  6 Mills College Cyclones  'B'                            NT    4:53.21   26  
     1) Krystad, Maggie JR              2) Rampalli, Riya FR              
     3) Wyatt, Taya FR                  4) Schottstaedt, Rachel FR        
       34.74  1:12.09    32.44  1:12.66    37.73  1:21.48    32.49  1:06.98
 
Event 34  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University Swimming  'A'               3:16.43    3:21.29   40  
     1) Fritz, Ben SO                   2) Hulti, Jacob JR                
     3) Fang, Daniel SO                 4) Ludwig, Derek JR               
       24.95    51.24    23.99    50.91    24.05    50.50    23.11    48.64
  2 Willamette University Swimming  'B'                    NT    3:27.38   34  
     1) Hougan, Alex JR                 2) Adams, Keaton FR               
     3) Wells, Greg FR                  4) Segimoto, Evan SO              
       25.04    51.46    25.34    53.75    24.12    50.78    24.53    51.39
  3 George Fox University  'A'                             NT    3:28.88   32  
     1) Burlingame, Noah W FR           2) Chambers, Seth D SO            
     3) Villacrusis, Christian FR       4) Dean, Caleb T JR               
       25.09    52.28    25.90    54.04    26.60    54.80    22.79    47.76
 
                    Combined Team Scores - Through Event 34                    
 
  1. Willamette University Swimming     1902   2. George Fox University              1295
  3. Pacific Unviersity                  470   4. Mills College Cyclones              345
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 34                    
 
  1. Willamette University Swimming      866   2. George Fox University               825
  3. Mills College Cyclones              345   4. Pacific Unviersity                  319
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 34                     
 
  1. Willamette University Swimming     1036   2. George Fox University               470
  3. Pacific Unviersity                  151