Licensed to George Fox University Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/24/2019 01:02 PM
              2019 Bruin Invitational - 11/23/2019 to 11/24/2019               
                                    Results                                    
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cranch, Claire            FR PLU-PN                          4:41.56  
  2 Chang, Alys J             SO L&C-OR                          4:51.37  
  3 Shannon, Alex             JR PLU-PN                          4:52.07  
  4 Khong, Erin B             JR L&C-OR                          4:54.74  
  5 Greene, Claire            SR L&C-OR                          4:54.81  
  6 Machutta, Kenzie N        SO George Fox                      5:03.92  
  7 Burke, Allie              SO PLU-PN                          5:05.85  
  8 Rasmussen, Jensine B      SR WU                              5:06.03  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hynes, Annabelle          FR George Fox                      5:08.39  
 10 Taggesell, Cameron J      JR WU                              5:12.78  
 11 Ramos, Maria              FR MILLS                           5:56.97  
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hedman, Ben B             SR WU                              4:19.44  
  2 Norman, Eric              FR L&C-OR                          4:20.17  
  3 Bartoo, Hunter            FR George Fox                      4:27.66  
  4 Hakeman, Colin A          SR WU                              4:30.95  
  5 Compton, Will D           FR WU                              4:35.07  
  6 Celebrado, Nicolas        SO PLU-PN                          4:50.38  
  7 Monge, Colin G            FR L&C-OR                          4:54.65  
 
Event 21  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        JR George Fox                        24.29  
  2 Hamilton, Bailey          SO PLU-PN                            25.08  
  3 Kearney, Lauren           SR PLU-PN                            25.30  
  4 Chan-Orcutt, Sidney       FR PLU-PN                            25.79  
  5 Orozco, Tessa             SO George Fox                        25.86  
  6 Skaggs, Emily             SR L&C-OR                            26.07  
  7 Frenkel, Olivia N         FR WU                                26.08  
  8 Kishaba, Kiyomi           JR PLU-PN                            26.10  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chan-Orcutt, Makenzie     FR PLU-PN                            26.38  
 10 Duven, Bridget            SO PLU-PN                            26.50  
 11 Fritz, Gwyn               FR WU                                26.69  
 12 Rousseau, Annabelle R     FR L&C-OR                            26.70  
 13 Lee, Surya R              SO WU                                26.78  
 14 Ritcey, Tess              SO PLU-PN                            27.03  
 15 Perkins, Rebecca          SR PLU-PN                            27.14  
 16 Kutz, Marri               JR PLU-PN                            27.15  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Messineo, Tabitha         SO PLU-PN                            27.27  
 18 O'Keefe, Maura E          FR L&C-OR                            27.28  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Claire E         JR WU                                27.56  
 20 Smith, Gabi               FR George Fox                        27.65  
 21 Zuckerman, Jamie          JR George Fox                        27.86  
 22 Smith, Lindsay            SR PLU-PN                            27.88  
 23 Jones, Anna C             SO WU                                27.94  
 24 Randall, Delaney E        FR L&C-OR                            27.95  
 25 Williams, Abby            SO George Fox                        28.10  
 26 Mares De Juan, Kristell   FR WU                                28.47  
 27 Schottstaedt, Rachel      SO MILLS                             29.08  
 28 Kates, Anna D             SO L&C-OR                            29.31  
 29 Khoury, Maddie L          SO WU                                29.50  
 30 Zimmermann, Lici          SO MILLS                             29.56  
 31 McEvoy, Emma M            FR WU                                29.58  
 32 Ross, Olivia              SO PLU-PN                            29.91  
 33 Costello, Mika A          SR WU                                30.60  
 34 Taboada, Juliana          FR MILLS                             32.08  
 35 Ingram, Shawna Ashley     FR George Fox                        32.93  
 36 Borja, Leslie             SO MILLS                             37.80  
 37 Dong, Cat                 SR MILLS                             38.28  
 38 Hurtado, Kiara            SR MILLS                             38.93  
 39 Pratt, Annalisa           SR MILLS                             51.76  
 
Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johannessen, Alexander    FR PLU-PN                            21.68  
  2 Greener, JP P             SO L&C-OR                            21.92  
  3 Gibson, Levi              FR George Fox                        22.21  
  4 Trieu, Ethan              JR PLU-PN                            22.26  
  5 Koivisto, Seth            JR PLU-PN                            22.40  
  6 Shepel, Ian A             JR L&C-OR                            22.64  
  7 Hecksel, Phillip          JR PLU-PN                            22.66  
  8 Cutter, Charlie           SO PLU-PN                            22.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dapkus, Elijah            FR George Fox                        22.96  
 10 Ludwig, Derek T           SR WU                                23.01  
 11 Hougan, Alex C            SR WU                                23.07  
 12 Adams, Keaton P           SO WU                                23.14  
 13 Villacrusis, Christian    SO George Fox                        23.15  
 14 Segimoto, Evan K          JR WU                                23.21  
 15 Chandler, Christiaan      JR PLU-PN                            23.25  
 16 Searcy, Camden L          FR L&C-OR                            23.49  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hulti, Jacob S            SR WU                                23.69  
 18 Wells, Greg R             SO WU                                23.73  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reeves, Will T            FR WU                                24.06  
 20 Waltz, James              JR PLU-PN                            24.09  
 21 Troutman, Benji           FR WU                                24.92  
 22 Kaneko, Tatsuya           SO WU                                26.23  
 23 Virgin, Ben               SR L&C-OR                            26.56  
 24 Coronado-Volta, Henri     FR PLU-PN                            28.85  
 25 Williams, Adin            FR George Fox                        29.55  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nguyenle, Victoria        SR PLU-PN                          1:06.65  
  2 Mundle, Whitney           SR PLU-PN                          1:09.25  
  3 Wei, Min                  SO WU                              1:10.02  
  4 Orness, Ciara N           SO L&C-OR                          1:10.28  
  5 Taggesell, Cameron J      JR WU                              1:11.50  
  6 Khong, Erin B             JR L&C-OR                          1:11.80  
  7 Kearney, Lauren           SR PLU-PN                          1:11.95  
  8 Wood, Gabby               SO George Fox                      1:12.47  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hynes, Annabelle          FR George Fox                      1:13.01  
 10 Oshiro, Tori              SO PLU-PN                          1:13.19  
 11 Kim, Reina                FR PLU-PN                          1:13.38  
 12 Messineo, Tabitha         SO PLU-PN                          1:15.82  
 13 Fritz, Gwyn               FR WU                              1:15.84  
 14 Bae, Kiera                FR George Fox                      1:18.20  
 15 Piedad, Aine              SR MILLS                           1:22.95  
 16 Dong, Cat                 SR MILLS                           1:46.92  
-------------------------------------------------------------------------
 -- Chan-Orcutt, Makenzie     FR PLU-PN                         X1:10.40  
 -- Monkhouse, Aspen M        JR George Fox                     X1:20.71  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Koivisto, Seth            JR PLU-PN                            58.75  
  2 Witmer, William           SR L&C-OR                          1:01.11  
  3 Lozensky, Jeff            SR PLU-PN                          1:02.63  
  4 Jackson, Matt             SR L&C-OR                          1:03.21  
  5 Gibson, Levi              FR George Fox                      1:03.90  
  6 Bartoo, Hunter            FR George Fox                      1:03.96  
  7 Nickell, Ben J            FR WU                              1:04.48  
  8 Thompson, Peter           SO PLU-PN                          1:04.51  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Michael            JR PLU-PN                          1:05.30  
 10 Anderson, William         FR George Fox                      1:05.60  
 11 Celebrado, Nicolas        SO PLU-PN                          1:05.96  
 12 Sayre, Kyle               FR George Fox                      1:05.99  
 13 Chandler, Christiaan      JR PLU-PN                          1:06.35  
 14 Mourich, Chris            FR George Fox                      1:07.73  
 15 Monge, Colin G            FR L&C-OR                          1:09.75  
 16 Villacrusis, Christian    SO George Fox                      1:10.81  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Adams, Keaton P           SO WU                              1:11.32  
 18 Lebovic, Zachary S        JR L&C-OR                          1:13.38  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kaneko, Tatsuya           SO WU                              1:20.10  
 
Event 25  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kishaba, Kiyomi           JR PLU-PN                            59.92  
  2 Pierson, Corinne A        SO WU                              1:00.53  
  3 Gibson, Olivia M          SO George Fox                      1:01.00  
  4 Shannon, Alex             JR PLU-PN                          1:01.56  
  5 Kates, Niki K             SR WU                              1:02.49  
  6 Lovre, Maya               FR PLU-PN                          1:03.18  
  7 Rasmussen, Jensine B      SR WU                              1:03.72  
  8 Angerame, Maddy           SO George Fox                      1:04.52  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Reina                FR PLU-PN                          1:06.01  
 10 Kutz, Marri               JR PLU-PN                          1:06.84  
 11 Perkins, Rebecca          SR PLU-PN                          1:07.17  
 12 Oshiro, Tori              SO PLU-PN                          1:07.46  
 13 O'Keefe, Maura E          FR L&C-OR                          1:07.48  
 14 Williams, Abby            SO George Fox                      1:10.95  
 15 Kates, Anna D             SO L&C-OR                          1:11.31  
 16 Mares De Juan, Kristell   FR WU                              1:11.76  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bae, Kiera                FR George Fox                      1:12.18  
 18 Alongi, Claire L          JR WU                              1:12.45  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schottstaedt, Rachel      SO MILLS                           1:13.66  
 20 Krystad, Maggie           SR MILLS                           1:20.53  
 
Event 26  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Monteleone, Kyle C        JR L&C-OR                            53.26  
  2 Shepel, Ian A             JR L&C-OR                            54.79  
  3 Dean, Caleb T             SR George Fox                        55.28  
  4 Greener, JP P             SO L&C-OR                            55.84  
  5 Reeves, Will T            FR WU                                56.59  
  6 Trieu, Ethan              JR PLU-PN                            58.35  
  7 Waltz, James              JR PLU-PN                            59.74  
  8 Smith, Michael            JR PLU-PN                          1:15.28  
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hamilton, Bailey          SO PLU-PN                          1:58.81  
  2 Murray, Sabrina M         JR L&C-OR                          1:59.32  
  3 Muller, Jenna             JR PLU-PN                          2:01.36  
  4 VanHeyningen, Hannah      SO PLU-PN                          2:01.60  
  5 Nguyenle, Victoria        SR PLU-PN                          2:01.77  
  6 Wood, Gabby               SO George Fox                      2:01.98  
  7 Frenkel, Olivia N         FR WU                              2:03.40  
  8 Mundle, Whitney           SR PLU-PN                          2:03.65  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ritcey, Tess              SO PLU-PN                          2:06.13  
 10 Weber, Chloe              SO George Fox                      2:06.28  
 11 Campbell, Mary            FR PLU-PN                          2:06.42  
 12 Lovre, Maya               FR PLU-PN                          2:07.02  
 13 Couch, Isabelle M         SO L&C-OR                          2:07.60  
 14 Angerame, Maddy           SO George Fox                      2:07.94  
 15 Orness, Ciara N           SO L&C-OR                          2:08.19  
 16 Skaggs, Emily             SR L&C-OR                          2:08.43  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Lindsay            SR PLU-PN                          2:08.55  
 18 Duven, Bridget            SO PLU-PN                          2:09.46  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zuckerman, Jamie          JR George Fox                      2:09.67  
 20 Randall, Delaney E        FR L&C-OR                          2:09.89  
 21 Kates, Niki K             SR WU                              2:09.98  
 22 Lee, Surya R              SO WU                              2:10.24  
 23 Smith, Gabi               FR George Fox                      2:12.92  
 24 Edner, Jordan M           FR WU                              2:14.17  
 25 Rousseau, Annabelle R     FR L&C-OR                          2:14.70  
 26 McEvoy, Emma M            FR WU                              2:20.50  
 27 Shunn-Mitchell, Britt E   JR WU                              2:20.58  
 28 Alongi, Claire L          JR WU                              2:21.08  
 29 Khoury, Maddie L          SO WU                              2:21.14  
 30 Krystad, Maggie           SR MILLS                           2:30.51  
 31 Ingram, Shawna Ashley     FR George Fox                      2:38.28  
 32 Taboada, Juliana          FR MILLS                           2:43.75  
 33 Borja, Leslie             SO MILLS                           3:10.94  
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dean, Caleb T             SR George Fox                      1:46.05  
  2 Johannessen, Alexander    FR PLU-PN                          1:47.30  
  3 Fritz, Ben R              JR WU                              1:47.39  
  4 Fang, Daniel J            JR WU                              1:48.97  
  5 Spiecker, Alex N          SO L&C-OR                          1:50.54  
  6 Gale, Keagan C            FR L&C-OR                          1:51.89  
  7 Hougan, Alex C            SR WU                              1:51.90  
  8 Wells, Greg R             SO WU                              1:53.15  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hulti, Jacob S            SR WU                              1:53.16  
 10 Searcy, Camden L          FR L&C-OR                          1:53.43  
 11 Daugherty, Robbie A       SO WU                              1:53.50  
 12 Thompson, Peter           SO PLU-PN                          1:56.10  
 13 Toschi, Jared             JR PLU-PN                          1:56.13  
 14 Anderson, William         FR George Fox                      1:57.88  
 15 Troutman, Benji           FR WU                              1:59.20  
 16 Segimoto, Evan K          JR WU                              1:59.90  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mourich, Chris            FR George Fox                      2:04.60  
 18 Burdick, Austin           SR George Fox                      2:10.04  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Williams, Adin            FR George Fox                      2:25.33  
 
Event 29  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cranch, Claire            FR PLU-PN                          2:15.27  
  2 Gibson, Olivia M          SO George Fox                      2:16.79  
  3 Teh, Kiana H              FR L&C-OR                          2:23.98  
  4 Orozco, Tessa             SO George Fox                      2:26.53  
  5 Sheehan, Grace A          FR WU                              2:27.44  
  6 Chan-Orcutt, Sidney       FR PLU-PN                          2:28.26  
  7 Machutta, Kenzie N        SO George Fox                      2:34.31  
  8 Ross, Olivia              SO PLU-PN                          2:38.68  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Claire E         JR WU                              2:46.02  
 10 Edner, Jordan M           FR WU                              2:50.23  
 
Event 30  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hedman, Ben B             SR WU                              1:59.45  
  2 Bress, Matt               SR L&C-OR                          2:01.12  
  3 Dapkus, Elijah            FR George Fox                      2:01.91  
  4 Ludwig, Derek T           SR WU                              2:02.47  
  5 Norman, Eric              FR L&C-OR                          2:03.66  
  6 Hecksel, Phillip          JR PLU-PN                          2:06.23  
  7 Cutter, Charlie           SO PLU-PN                          2:11.05  
  8 Fang, Daniel J            JR WU                              2:16.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lebovic, Zachary S        JR L&C-OR                          2:22.73  
 10 Burdick, Austin           SR George Fox                      2:28.86  
 
Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         JR L&C-OR                        18:30.47   20  
  2 Chang, Alys J             SO L&C-OR                        18:38.94   17  
  3 VanHeyningen, Hannah      SO PLU-PN                        18:51.07   16  
  4 Burke, Allie              SO PLU-PN                        19:00.52   15  
  5 Muller, Jenna             JR PLU-PN                        19:04.82   14  
  6 Teh, Kiana H              FR L&C-OR                        19:22.26   13  
  7 Couch, Isabelle M         SO L&C-OR                        19:31.40   12  
  8 Weber, Chloe              SO George Fox                    19:37.76   11  
  9 Campbell, Mary            FR PLU-PN                        19:55.85    9  
 10 Shunn-Mitchell, Britt E   JR WU                            20:19.90    7  
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Ben R              JR WU                            16:59.70   20  
  2 Toschi, Jared             JR PLU-PN                        17:05.49   17  
  3 Compton, Will D           FR WU                            17:17.33   16  
  4 Gale, Keagan C            FR L&C-OR                        17:24.83   15  
  5 Spiecker, Alex N          SO L&C-OR                        17:25.48   14  
  6 Lozensky, Jeff            SR PLU-PN                        17:52.66   13  
  7 Bress, Matt               SR L&C-OR                        17:57.58   12  
  8 Hakeman, Colin A          SR WU                            18:14.54   11  
  9 Daugherty, Robbie A       SO WU                            18:22.86    9  
 10 Nickell, Ben J            FR WU                            18:33.13    7  
 11 Sayre, Kyle               FR George Fox                    18:45.17    6  
 12 Virgin, Ben               SR L&C-OR                        19:34.41    5  
 13 Coronado-Volta, Henri     FR PLU-PN                        20:55.70    4  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 34                    
 
  1. Pacific Lutheran University       580.5   2. Lewis & Clark College               372
  3. George Fox University               291   4. Willamette University Swimming      221
  5. Pacific Unviersity                130.5   6. Mills College Cyclones               38
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 34                     
 
  1. Pacific Lutheran University         449   2. Willamette University Swimming      394
  3. Lewis & Clark College               337   4. George Fox University               219
  5. Pacific Unviersity                  116