May 23, 2019

Bruins Secure One All-American After Day One of T&F Championships

A Winning Tradition

 
  • 8 Northwest Conference Championships - Women (2000, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018)
  • 2 Northwest Conference Championship - Men (2017, 2018)
  • 10 Conference / District Coaches of the Year
  • 130 All-Americans (68 men, 62 women)
  • 8 Men's National Champions (5 NAIA, 3 NCAA)
  • 13 Women's National Champions (2 USTFF, 7 NAIA, 4 NCAA)
  • 38 Academic All-Americans (17 men, 21 women)
  • 1 Academic All-American of the Year (Ryan Chaney, 1997)
  • Three Ad Rutschman Small College Athlete of the Year (Irene Johnson - 2011, Joel Krebs - 2007, Michelle Forbes - 2004)
  • One Bill Hayward Amateur Athlete of the Year - Female Finalists (Jill Beals - 1992)
  • 1 Cascade Conference Men's Championship (1995)
  • 2 NAIA District Men's Championships (1979, 1980)
  • 12 NAIA Women's National Meets (4 Top 10 finishes)
  • 1 NAIA Women's District Championships (1992)
  • 1 NAIA Female Athlete of the Year (Nancy Rismiller, 1996)
  • 2 Women's Conference of Independent Colleges Championships (1979, 1980)
  • 1 Cascade Conference Women's Championship (1995)
 

Photos Courtesy of Chris Low

GENEVA --- The George Fox men and women's track and field team had eight athletes and three relay teams compete on the first day of competition at the 2019 NCAA Division III Outdoor Track and Field Championships, Thursday afternoon.

Recap:

Tayler Phillips, Berkley Hill, and Annie Wright started the day off for the Bruins in the men's decathlon and women's heptathlon, respectively.

Wright, who came into the meet with the nation's best mark of 5,307 points, got off to a great start in the first four events of the women's heptathlon. She started her day with a sixth-place finish in the women's 100m hurdles after recording a time of 14.83. Wright then placed 20th in the women's high jump (4-10.25) but bounced back with a first-place finish in the women's shot put (43-01.00). She ended her day with a second place finish in the women's 200m after running a time of 25.64. She is currently 57 points back from first place in second with a day-one total of 3,028 points. Sylviann Momont of Wisconsin-Stevens Point leads the field with 3,058 points.

In his first appearance at nationals in the decathlon, Phillips finished the first five events in 13th with 3,511 points. He finished 15th in the men's 100m (11.39), 14th in the men's long jump (21-01.50), fourth in the men's shot put (40-10.50), third in the men's high jump (6-05.00), and 18th in the men's 400m (53.75). Hill is currently in 19th with 3,269 points.

Cameron Seymour became the Bruins' first All-American on the day, as the freshman placed eighth in the men's long jump with a mark of 23-06.75.

The women's 4x100m-relay team of Sarah King, Kennedy Taube, Sara Turner, and Sydney Radigan qualified for finals, as they took second with a time of 47.15. They are now one of nine teams to make it to Saturday to compete for a national championship. Last year, the Bruins' 4x100m-relay team of King, Taube, Turner, and Lis Larsen won the National Championship with a time of 46.55. They will look to repeat as champions on May 25.

King also ran in the women's 200m before the women's 4x100m-relay race and qualified for finals after a ninth-place finish with a time of 24.85. Radigan placed 19th with a time of 25.72.

The women's 4x400m-relay team of Elizabeth Warren, Macadia Calavan, Katie James, and King qualified for the finals on Saturday after placing fifth with a time of 3:49.82.

As for the other Bruins that competed, the Bruins' men's 4x100m-relay team of Seymour, Cody Webb, Kenny May, and Chris Polk placed 13th with a time of 41.59. Christine Strickland finished 14th in the women's javelin with a throw of 129-07, while Jensyn Lown finished 15th with a mark of 127-09.

Friday, May 24

7:00 am – 1:30 pm | Tayler Phillips – Decathlon (110m Hurdles, Discus, Pole Vault, Javelin, 1500m)

7:00 am – 1:30 pm | Berkley Hill – Decathlon (110m Hurdles, Discus, Pole Vault, Javelin, 1500m)

8:30 am – 11:45 am | Annie Wright – Heptathlon (Long Jump, Javelin, 800m)

11:00 am | Jacoby Wolfe – High Jump (Finals)

12:00 pm | Sarah King – 400m (Prelims)

12:30 pm | Kennedy Taube – 100m (Prelims)

1:15 pm | Jack Ammon – 800m (Prelims)

 

Saturday, May 25

9:05 am | Taube, King, Radigan, Turner, Larsen (A) – 4x100m-relay (Finals)

10:10 am | Sarah King – 400m (Finals)

10:30 am | Kennedy Taube – 100m (Finals)

11:00 am | Jack Ammon – 800m (Finals)

11:40 am | Sarah King – 200m (Finals)

12:50 pm | King, Wright, Warren, James, Calavan (A), Gingerich (A) – 4x400m-relay (Finals)